KURBAN

KURBAN BAĞIŞI PROJEMIZ 

KURBAN kelimesi sözlük anlamı “yakınlık, yaklaşmak" anlamındadır. Dini olarak ise Allah’ın rızasını kazanmak için ibadet niyeti ile belli şartlardaki hayvanların İslam'ın öngördüğü kurallar çerçevesinde, usule uygun kesmektir.

Müslümanlar her yıl binlerce kurban kesmektedir bir bakıma, Rabbimizin yolunda herşeyimizi feda edebileceğimizi, Allah için sahip olunan herşeyden vazgeçebileceğimizin sembolik anlamıdır.  Toplumda dayanışmanın ve yardımlaşma ruhunu da canlı tutan bir ibadettir.

  Kurban ibadeti kişisel olmaktan çıkar ve başka Müslüman kardeşlerimizi de kuvvetlendirmenin güzel fırsatıdır. Belki de yıllardır ağızına bir lokma et koyamamış fakir, yoksul kardeşlerimiz sizlerin kurban bağışlarınızla et yeme fırsatına kavuşacaktır.   

  Rabbimize yaklaşmamıza  vesile olan, sadakatimizin bir göstergesi olan kurban; iyiliğe, hayırlara ve mazlumların tebessümüne de bir fırsattır.

  Verenel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak  bağışçılarımızın desteği ile yetimlerin, yoksulların, mazlumların  sevincine ortak oluyoruz.

 

VACİP KURBAN BAĞIŞI

  Zengin sayılan kimselerin kesmekle yükümlü  oldukları kurbandır.

   Hz.İbrahim A.S’ın fedakârlığının hatırasıdır.

 “Biz, her  ümmete (Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz       üzerine Allah'ın adını ansınlar diye kurban  kesmeyi gerekli kıldık. Şimdi, ilahınız, bir tek ilahtır. Öyle ise ,O'na teslim olun. (Ey Muhammed!) O ihlaslı ve mütevazı insanları müjdele" (Hac 22/34)  

                                 SİZİN KURBAN BAĞIŞLARINIZ İLE ONLAR DA BAYRAM ETSİN.

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."