YETİM

YETİM PROJEMİZ

“… Yetimlere nasıl davranacağınız hakkında sana sorarlar. De ki: “Onların durumlarını düzeltmek onları iyi yetiştirmek en hayırlı olandır.” Ve onların hayatlarını paylaşırsanız unutmayın ki, onlar sizin kardeşlerinizdir. Allah bozgunculuk yapanları da düzeltmeye çalışanları da en iyi bilir.” (Bakara 220)

 

 

 Hz. Sehl İbni Sad (R.A)’dan rivayete göre Rasulullah (S.A.V): “Ben ve yetimi kollayıp gözetleyen kimse cennette şöyle beraberce bulunacağız”, buyurdu ve işaret parmağıyla orta parmağını biraz açarak işaret etti. (Buhari, talak 25)

 

’Eğer kalbinin yumuşamasını istiyorsan, fakiri doyur yetimin başını okşa.’’

                                                                                                           (İbni Hanbel)

Toplum aynı fertlerden oluşmuyor. Bu toplumda yaşlılarımız, kadınlarımız, hasta ve çocuklarımız var. En önemlisi yetim ve öksüz çocuklarımız var. Bu açıdan baktığımızda bir kesimin güçlü olduğu diğer kesimin ise yardıma, ilgiye muhtaç olduğu ortaya çıkıyor. Bu gerçekten hareket ederek sağlam bir toplumsal bünyeye sahip olmak istiyorsak erdemli bir toplum olmak istiyorsak bu zayıf kesime sahip çıkmamız gerekiyor.

Dünyanın en büyük sevgilerinden olan anne baba sevgisinden mahrum kalan toplumumuzun bağ yanıkları olarak bilinen yetim (annesi ölmüş), öksüz (babası ölmüş) ve çeşitli nedenlerden dolayı mağdur olmuş çocuklarımız için seferber olmak insani görevlerimizin en başında yer almalıdır.

Yetim ve öksüzlere karşı sorumluluklarımı maddi ve manevi olarak iki kısımda ele alabiliriz. Maddi sorumluluklarımız yetim ve öksüzlerin malını ve canını korumak beslenme, giyinme, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Manevi sorumluluklarımız ise yetim ve öksüzün psikolojik gelişimini ilgilendiren her eylemi içerir. Şefkat dolu davranışlar sergilemek, sevgi dolu bir ortam hazırlamak eğitimi ile ilgilenmek, dini bilgiler vermek, güzel bir ahlak kazandırmak gibi şeyler. Öksüz ve yetimlerin öncüsü sevgili peygamber efendimiz (SAV), daha küçük yaşlarda hem baba hem de annesinden ayrı büyümek zorunda kalmıştı.

Efendimiz hayatı boyunca öksüz ve yetimlere sahip çıkmaya, her zaman onlarla birlikte olmaya çalışmıştır. Onun bu sünnetini bugün devam ettirmek bizim vazifemizdir.

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."