BURS

BURS PROJEMİZ

Her yıl binlerce genç, burs verenler sayesinde eğitim yaşantısına devam ediyor. Peki, burs vermek nedir? Burs vermek ne işe yarar? Burs kimlere verilir? Nasıl burs verilir? Sanırız, burs verme sürecini tam olarak kavrayabilmek için, bu temel soruların yanıtlarını bulmak gerekiyor. O halde, başlayalım…

Burs Nedir?

Burs kelimesinin sözlükteki karşılığı şöyledir: "Bir öğrencinin öğrenimini sürdürebilmesi veya bir kimsenin bilgi ve görgüsünü artırması için belli bir süre devlet veya özel kuruluşlarca ödenen aylık para’’

Sözlük karşılığından da anlaşılacağı üzere burs süreklilik arz etmelidir. Burs alan veya bursa başvuran öğrencinin eğitim yaşantısını idame ettirmesi, bu devamlılığa bağlıdır. Burs imkânı, devlet tarafından verilebileceği gibi özel kuruluşlar (dernek ve vakıflar) tarafından da sağlanabilir.

Burs Kimlere Verilir?

Burs veren kurumların kriter ve ön koşulları farklıdır. Ancak çoğunun belli başlı ortak noktaları vardır: Temiz sicil ispatı adına adli sicil kaydı istemesi gibi… Bunun dışında her vakfın izlediği farklı yöntemler olabilir.

Burs alacak kişinin yaş aralığı, eğitim durumu, sosyal ve özel durumları gibi konular vakıf ile burs veren kişi/kişilerin inisiyatifindedir.

Nasıl Burs Verilir?

"Nasıl burs  verebilirim?’" sorusu, burs vermeye aday kişilerin aklına gelen ilk sorulardan biridir. Öncelikle, şunu belirtmek isteriz: Burs vermeyi düşünmeniz dahi, geleceğe yapacağınız katkının ilk filizleridir. Büyük bir iyi niyet göstergesidir.

Öncelikle kime/hangi gruba burs vermek istediğinizi seçmelisiniz. Lise öğrencilerine, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencilerine burs vermeyi tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra daha spesifik alanlar seçip, bu alanlarda burs arayan öğrencilere de yardımcı olabilirsiniz.

 

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."