Akika Kurban

AKİKA KURBANI NEDİR ?

Akika, çocuk nimetine karşılık, Allahü teâlâya şükretmek için hayvan kesmektir. Akika hayvanı, kurbanlık hayvan gibi olmalıdır.
Sonra da kesilebilir. Her zaman kesilebilir. Kurban bayramında da kesilebilir. Resulullah Efendimiz'in nübüvvetten sonra, kendisi için akika kestiği (Şir’a) da yazılıdır.  
Akika, çocukları belalardan, hastalıklardan korur. Kıyamette, anaya, babaya ayrı bir şefaat ederler. Kesilen akikada kendisi ve zengin fakir herkes yiyebilir, pişmiş veya çiğ olarak zengin fakir herkese verebilir.

Akikayı kesmeyip bedelini fakire tasadduk etmek, akika yerine geçmez. Akika bedeli kadar din kitabı tasadduk etmek, akika yerine geçmez.
Şefaat etsin diye ölmüş çocuk için, torun için, hatta yaşlı kimse, kendisi için de kesebilir. Peygamber Efendimiz de, kendisi için akika kesmiştir.
Adak, akika veya ölüler için kesilecek kurban da, ilim neşri ile meşgul bir vakfa kestirilebilir. Böylece ilim neşrine katkımız olduğu için de ecir alırız. İlim tahsili yapılan yerlere, zekat, fıtra, adak, akika veya sadaka şeklinde yapılan yardım, insanı kazalardan, belalardan korur. Dünyada, sıhhat ve afiyet içinde bir ömür sürmeye sebep olur. 

GELİN , MAZLUMLARA UZANAN BİR VERENEL DE SİZ OLUN.

AFRİKA 750
ARAKAN-BANGLADEŞ 1000
YEMEN VE YURTİÇİ 1300

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."