KURBAN

KURBAN BAĞIŞI PROJEMIZ 

KURBAN kelimesi sözlük anlamı “yakınlık, yaklaşmak" anlamındadır. Dini olarak ise , Allah’ın rızasını kazanmak için ibadet niyeti ile belli şartlardaki hayvanların İslamın öngördüğü kurallar çerçevesinde, usule uygun kesmektir.

Müslümanlar her yıl binlerce kurban kesmektedir bir bakıma, Rabbimizin yolunda herşeyimizi feda edebileceğimizi, Allah için sahip olunan herşeyden vazgeçebileceğimizin sembolik anlamıdır.

Toplumda dayanışmanın ve yardımlaşma ruhunu da canlı tutan bir ibadettir.

Kurban ibadeti kişisel olmaktan çıkar ve başka Müslüman kardeşlerimizi dekuvvetlendirmenin güzel fırsatıdır. Belki de yıllardır ağızına bir lokma et koyamamış  fakir,yoksul kardeşlerimiz sizlerin kurban bağışlarınızla bol bol et yeme fırsatına kavuşacaktır.   

Rabbimize yaklaşmamıza  vesile olan, sadakatimizin bir göstergesi olan kurban; iyiliğe, hayırlara ve mazlumların tebessümüne de bir fırsattır.

Verenel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak  bağışçılarımızın desteği İle yetimlerin, yoksulların, mazlumların  sevincine ortak oluyoruz.

VACİP KURBAN BAĞIŞI

SİZiN KURBAN BAĞIŞLARINIZ ILE ONLAR DA BAYRAM ETSİN.

Zengin sayılan kimselerin kesmekle yükümlü  oldukları kurbandır.

Hz.İbrahim A.S’ın fedakârlığının hatırasıdır.

 

 “Biz, her  ümmete-(Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah'ın adını ansınlar diye kurban  Kesmeyi gerekli kıldık. şimdi, ilahınız, bir tek ilahtır. Öyle ise ,Ona teslim olun. (Ey Muhammed!) O ihlaslı ve mütevazı insanları müjdele"(Hac 22/34)  

 

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."