Medrese

Ümmet Coğrafyasında Medrese İnşa Ediyoruz.

 

 Sözlükte “okumak, anlamak, okutmak, ezberlemek” anlamına gelen "ders" kökünden türetilen kelimedir medrese. İçerisinde İslami ilimlerin ve fen ilimlerinin öğretildiği mekanlardır.

 Efendimiz (as)'a peygamberlik verildikten sonra İslam'ın ilk medresesi sayılan Daru'l Erkam da  Sahabe-i kİram ile  gizlice toplanıp  Kur’an-ı Kerim talimleri yapılır, gelişmeler değerlendirilirdi. İslam’da medreselerin bu şekilde doğduğu söylenebilir.

 Rasulü Ekrem Efendimiz (as) dönemine dayanan medreseler, toplumumuza tertemiz; Kur’an ve Sünnet ışığında yetişmiş, terbiye edilmiş, ahlakı güzel nesiller yetiştirilmesine katkı sağlayıcı niteliktedir. Yüzyıllar boyu İslam toplumunu yüzeysellikten ve zayıflıktan arındırılmış dini bilgilerin taşıyıcısı olmuştur. Aynı zamanda birlik ve beraberliğin kısacası Müslümanca kardeşlik duygusunu da bünyesinde cem etmiştir.

“Her kim güzel bir davranışa vesile olursa, hem kendisi sevap kazanır, hem de onu yapanların sevaplarından nasibini alır…” 

hadisi şerifi düsturunca bizler de VERENEL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞI olarak  "Ümmet Coğrafyasında Medrese İnşaa Ediyoruz"  projesi ile kardeşlerimize hizmet etmeye niyet ettik.

Gelin hep birlikte ,ümmet coğrafsına nefes olalım

 

BİR TUĞLA DA BEN KOYMAK İSTİYORUM DERSENİZ;

SOMALİ ARAKAN KAMP
50 80
70.000 TL 90.000 TL
20 Hedef 20 Hedef

 

Haber Galeri

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Gönder

"Binlerce yardıma muhtaç insan için bir umut kaynağıda siz olun."